Felkészülten elveszve

Az elmúlt időszakban rendszeressé vált, hogy ügyfeleim az első alkalomra már 'felkészülten' érkeznek. Podcastokat hallgatnak, rengeteg önsegítő könyvet olvasnak. Ezáltal kétségbeesettebbek. Mert úgy érzik, rájöttek, hogy mekkora bajban vannak, hiszen most már képessé váltak beazonosítani, hogy mennyi nárcisztikus vagy borderline személyiségzavarral küzdő ember veszi őket körbe. Látják és értik gyermekkorból cipelt traumáikat és a mintázatok ismétlődését is felismerni vélik. Csak épp megoldási módjuk nincs erre. Jól meg is ijednek, hogy most velük van baj, vagy tényleg mindenki problémás körülöttük? Már a legkisebb konfliktushelyzetre is jelez a belső vészvillogójuk, hogy itt valami mélyebb trauma van, az illető biztos problémás. Szép lassan azt veszik észre, hogy nem működnek az emberi kapcsolataik. Mert a belső címkézésük automatikussá válik. Hiszen hallották, olvasták és tessék itt is van rá az élő példa.
Jó esetben ilyenkor segítséget kérnek, hogy tegyük rendbe a dolgokat. Ekkor elindul a tanácsadási folyamat és szépen szétválasztjuk az általuk felállított hiedelmeket a tényektől. Kidolgozzuk az adott életszakaszra és a jövővel kapcsolatos céljaikhoz szükséges életút stratégiát. Megnézzük melyek azok a problémák, amelyekre van ráhatásuk és tudnak tenni a megoldásért és mi az, amelyet el kell engedni. Elindul egy letisztulási folyamat, ahol a saját egyéni élethelyzetre és képességeikre, lehetőségeikre kidolgozzuk a programot, a feladatokat.
Ebben a folyamatban aktív, cselekvő, önmagukkal tisztába kerülő emberekké alakulnak, akik már nem passzív, hallgató-olvasóként elemzik helyzetüket, hanem képessé válnak meg is oldani azt. Döntések születnek, célok fogalmazódnak meg, és a címkék szép lassan elhalványulnak mert már nem lesz rá szükség. Nem önigazolásokat keresnek, hanem utakat építenek fel.
Elégedetté válnak ahogy rájönnek nem áldozatok hanem saját
életüket irányítani képes felnőttek.