Kapcsolat és immunitás
A vírushelyzet kapcsán naponta hallunk a vírusok működéséről, az immunrendszerről , a vírusok elpusztításáért felelős sejtekről. Ehhez van sok ajánlás a vitaminok szedéséről ( többnyire C és D). De arról ritkán esik szó, hogy az emberi kapcsolatok és a gének hogyan hatnak a sejtekre amelyek a vírusokért felelősek. Pedig tudjuk, hogy a mentális és lelki egészség milyen fontos és szoros kapcsolatban áll az immunrendszerünk működésével. Ugyanígy az emberi kapcsolatok is sok belső működést befolyásolnak. Daniel Goleman: Társas intelligencia című könyvében (Libri, 2007) olvasható, hogy kutatók feltárták már az összefüggéseket: a negatív, rossz hatású emberi kapcsolatok növelik egyes stresszhormonok növekedését, amelyek károsíthatnak olyan géneket amelyek a vírusok elpusztításáért felelős sejtek irányításáért felelősek.
Tehát komoly hatással vagyunk egymásra- a hangulatunkon kívül a biológiai működésünket is befolyásolja a kapcsolataink minősége. Nem mindegy hogyan viselkedünk, milyen minőségű kapcsolatokat tartunk fenn. Felelősek vagyunk saját belső működésünkért és nemcsak a sajátunkért- a másik egészségét is befolyásoljuk a viselkedésünkkel.
A mostani bizonytalan helyzetben, amikor mindenki feszültebb, kiszolgáltatottabb, sokszor türelmetlenebb még jobban kell, hogy figyeljünk egymásra. Mindenkinek jár lemondással ez a helyzet.
Nem kell felesleges feszültségeket okozni - van elég most abból enélkül is. Vizsgáljuk meg kapcsolatainkat, hogyan tudunk még hozzátenni, hogy jobban működhessen vagy mit lehet helyrehozni. Mi az ami rajtunk múlik. Vajon figyelünk-e a másikra rendesen? Megadjuk-e azt amire igazán szüksége van? Ismerjük-e igényeit? Ő ismeri -e a mi vágyainkat? Tényleg kapcsolatban vagyunk, valójában kapcsolódva egymáshoz, vagy csak élünk egymás mellett?
Az egészséges kapcsolatban, a harmonikus kommunikációban mindenki jól érzi magát. Én is jól vagyok, a másik is jól érzi magát. Ha kibillen az egyensúly érdemes megvizsgálni mi okozza a feszültséget. Nem mindegy se a mi egészségünknek se a másikénak hogyan érezzük magunkat.
Nincs jogunk rombolni a másik egészségét (se mentális se lelki se biológiai értelemben), és nem kell eltűrnünk azt sem, hogy a miénket rombolják.
Nem csak a vitaminokkal tehetünk az egészségünkért, hanem ugyanilyen fontos, hogy a belső egyensúlyunk, lelki és mentális egészségünk stabil legyen és a társas kapcsolataink is harmonikusan működjenek.